A- A A+

Film promocyjny

 

 

F

i

l

m

 

p

r

o

m

o

c

y

j

n

y

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Liceum ogólnokształcące o profilu proobronnym z elementami ratownictwa medycznego
Technikum organizacji reklamy
Technikum hotelarskie
Technikum hotelarskie
Technikum gastronomiczne
Technikum gastronomiczne
Liceum ogólnokształcące ratownictwo medyczne i promocja zdrowia
Technikum informatyczne
Branżowa Szkoła I stopnia
Technikum logistyczne
Drukuj

Firemki w KZL-u

Opublikowano w Aktualności

G A L E R I A
Firemki w KZL-u Firemki w KZL-u
 

W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu w okresie od 01.09.2018r. do 31.07.2020r. jest realizowany projekt polsko – czeski „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”. Projekt jest ukierunkowany na przedsiębiorczość jako kompetencję kluczową dla polskiego i czeskiego rynku pracy. Jednym z najistotniejszych działań projektu jest prowadzenie szkolnych mini przedsiębiorstw – Firemek. Podczas zajęć teoretycznych oraz praktycznych uczniowie nauczą się procesów zarządzania usługami i produktami oraz funkcjonowania firmy we wszystkich aspektach. Nawiążą również współpracę z innymi przedsiębiorstwami po obu stronach granicy.

       W roku szkolnym 2018/2019 w ZSZiO im. KZL prowadzone były dwie firemki: „Agencja Reklamy Wizualnej KZL” oraz firma cateringowa „Najlepsze przyjęcie”. Kierownikami mini przedsiębiorstw były panie Monika Ozga i Marta Szymańska. Uczniowie podczas zajęć realizowali tematy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej i omawiali m.in. następujące zagadnienia: produkt, rynek, przedsiębiorca, klient, biznesplan, cena, konkurencja,  ubezpieczenia, podatki, finanse, współpraca zagraniczna. Przedstawiciele firemek uczestniczyli również w dwóch dniach mentorskich. W Libercu uczniowie przedstawiali swoją firmę natomiast w Lubaniu brali udział w targach firemek i prezentowali swoją ofertę. Na obu spotkaniach oceniani byli przez zespół ekspertów a podczas targów dodatkowo przez wszystkich uczestników. Obie firemki z ZSZiO im. KZL zostały wyróżnione przez odwiedzających targi. W projekcie przewidziano również możliwość dokształcania i współpracy nauczycieli polskich i czeskich, którzy wzięli udział łącznie w pięciu seminariach kształcących.

 

     Firmę cateringową „Najlepsze przyjęcie“ prowadziło 15 uczniów z klasy pierwszej i drugiej technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz pani Marta Szymańska. Firma cateringowa oferowała następujące usługi: przygotowanie cateringu, obsługa gości podczas imprez masowych, rodzinnych i firmowych, sporządzanie tradycyjnych potraw polskich i innych, układanie zdrowej i zbilansowanej diety. Młodzież w trakcie zajęć przygotowywała m. in. catering na jasełka, dni mentorskie, dni otwarte szkoły – „Przystanek KZL”.

    Agencja Reklamy Wizualnej KZL oferowała przede wszystkim wykonywanie nadruków reklamowych metodą sublimacji na kubkach, koszulkach i torbach. Uczniowie mogli samodzielnie wykonywać projekty a następnie przenosić je na wybrany materiał. Podczas zajęć najwięcej projektów wykonano na białych koszulkach. W ofercie agencji znalazły się również: projektowanie logo i logotypów; przygotowywanie projektów graficznych; projektowanie wizytówek oraz innych materiałów drukowanych oraz wykonywanie zdjęć na materiały reklamowe. Agencję prowadziło 16 uczniów z technikum w zawodzie technik organizacji reklamy oraz pani Monika Ozga.

 

      Obie firemki zakończyły działalność w czerwcu 2019 i uczniowie otrzymali certyfikaty „Przedsiębiorca junior”.  W roku szkolnym 2019/2020 działalność będą prowadzić dwie kolejne: firma szkoleniowa „Jesteś tym co jesz” oraz firma „3DPrint”. Kierownikami mini przedsiębiorstw będą pani Marta Szymańska oraz pan Mirosław Nir.

 

    Firemka „Jesteś tym co jesz” oferuje usługi w zakresie: organizacji profesjonalnych, wysokiej jakości szkoleń tematycznych. Trenerzy poza wiedzą merytoryczną mają umiejętności przekazywania wiedzy, aktywizowania uczestników i stosowania ciekawych form zajęć. Dobre strony firemki to praktyczność szkoleń i łatwość przełożenia treści szkolenia na realia uczestników.

 

     Firemka „3DPrint” oferuje usługi w zakresie druku 3d. Realizuje zamówienia projektowe, oraz realizuje wydruki z gotowych projektów. Dodatkowo uczniowie prowadzą dla swoich kolegów z Technikum Informatycznego szkolenia z obsługi programów do tworzenia grafiki w 3D, oraz posługiwania się technologiami drukowania w 3d.