Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole
Badania Biblioteki Narodowej w 2016 roku wykazały, że 37% Polaków czyta jedną książkę rocznie. Co dziesiąty Polak czyta 7 i więcej książek rocznie. Aż 63% rodaków nie czyta w ogóle książek. Dlatego w wyniku prac Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa oraz zgodnie z zapisami Paktu dla Kultury i „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020” został opracowany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 - 2020. Program obejmuje promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz uzupełnienie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze. Biblioteka ma być jedną z podstawowych przestrzeni kontaktu z książką.
Dlatego biblioteka szkolna w Czteroletnim Technikum oraz Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu po złożeniu wniosków została zakwalifikowana do Programu. Na zakup nowości wydawniczych Szkoła otrzymała w latach 2017-2018 wsparcie finansowe w wysokości 20 000,00 złotych (20 % to środki własne Starostwa Powiatowego w Lubaniu jako organu prowadzącego i 80 % to środki pochodzące z budżetu państwa). Zakupionych zostało blisko 1000 książek uznanych obecnie autorów, m.in.: Ałbeny Grabowskiej, Katarzyny Michalak, Marka Krajewskiego, Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Olgi Rudnickiej, Katarzyny Bondy, R. J. Palacio, Joanny Jax, Stanisława Krzemińskiego, Jojo Moyes, Szczepana Twardocha, Olgi Tokarczuk i wielu, wielu innych.
Uczniowie poszukują książek o różnej tematyce - od poezji poprzez horrory, kryminały, fantasy do romansów. Cieszy fakt, że zwiększyła się także ilość wypożyczanych lektur. Uczniowie, dzięki swobodnemu dostępowi do księgozbioru, akcji promującej nowości wydawnicze mają możliwość zapoznania się z interesującymi ich wydawnictwami.
Wszystkie działania realizowane w ZSP im. KZL w Lubaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mają jeden cel – rozbudzić pasję czytelnictwa wśród młodych ludzi. Wszak noblistka Wisława Szymborska mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.