Nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej w lubańskim KZL-u
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im Kombatantów Ziemi Lubańskiej znalazł się w elitarnym gronie szkół, w których realizowany jest pilotażowy „Program nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych przedmiotu Edukacja wojskowa”. Do programu zgłosiło się około 200 szkół z całej Polski, spośród których Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało 54.
Uczniowie klas liceum proobronnego w ZSP im. KZL w Lubaniu od dziesięciu lat realizują autorski program nauczania przysposobienia wojskowego. Współpracują m.in. z funkcjonariuszami z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, żołnierzami 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz byłymi żołnierzami jednostek specjalnych. Innowacyjne zajęcia oraz sukcesy uczniów zostały docenione przez resort obrony, o czym świadczy włączenie lubańskiego KZL-u do sieci szkół, które od 1 września rozpoczęły realizację pilotażowego programu edukacji wojskowej.
Na nowym programie zyskać mają przede wszystkim uczniowie. Absolwenci szkół biorących udział w projekcie MON, będą mogli liczyć na wiele przywilejów. Po zakończeniu nauki będą mogli na przykład przejść kilkutygodniowe wojskowe szkolenie przygotowawcze, po którym złożą przysięgę i zostaną przeniesieni do rezerwy. Jako rezerwiści będą mieli absolutne pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, a także wojsk obrony terytorialnej Osoby zainteresowane nauką na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas egzaminów kwalifikacyjnych.
Udział w projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej to wyróżnienie, ale także nowe obowiązki i zadania. Na początku września na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu odbyło się spotkanie wizytujące przedstawiciela Zespołu do Spraw Szkolenia Biura do Spraw Proobronnych MON pana ppłk Mariusza Mioduszewskiego z Dyrekcją Szkoły, kadrą pedagogiczną oraz przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień i patronackiej jednostki wojskowej z Bolesławca. Spotkanie miało na celu bieżącą ocenę stanu realizacji zadań wszystkich stron zaangażowanych we wdrożenie projektu. Wizyta zakończyła się spotkaniem z uczniami klas liceum proobronnego, krótką dyskusją na temat Programu oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.