A- A A+

Film promocyjny

 

 

F

i

l

m

 

p

r

o

m

o

c

y

j

n

y

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Liceum ogólnokształcące o profilu proobronnym z elementami ratownictwa medycznego
Technikum organizacji reklamy
Technikum hotelarskie
Technikum hotelarskie
Technikum gastronomiczne
Technikum gastronomiczne
Liceum ogólnokształcące ratownictwo medyczne i promocja zdrowia
Technikum informatyczne
Branżowa Szkoła I stopnia
Technikum logistyczne
Drukuj

Niezwykła historia z pozoru zwykłej szkoły

Opublikowano w Aktualności

G A L E R I A
Niezwykła historia z pozoru zwykłej szkoły Niezwykła historia z pozoru zwykłej szkoły
Na pewno wielu czytelników ,,Ziemi Lubańskiej” doskonale kojarzy skrót ,,KZL”. ,,Chodzę do KZL – u”, ,,Ukończyłem KZL”, ,,Idę do klasy proobronnej w KZL-u” – tak mówi młodzież, tak mówią dorośli. W rozmowach prywatnych, w autobusie, na ulicy, a czasem i w sytuacjach zgoła oficjalnych. Są jeszcze ,,kazetelki” , ale to termin dla bardziej wtajemniczonych. Skrót ,,KZL”, miejmy nadzieję, na dobre zadomowił się nie tylko w języku, ale przede wszystkim w świadomości mieszkańców Lubania i miejscowości ościennych. Jest częścią zarówno historii miasta, jak i dziejów prywatnych. Tym jednak, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, wyjaśniamy – KZL, czyli Kombatantów Ziemi Lubańskiej. To zaszczytne imię nosi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, mieszczący się przy ulicy Kopernika. Z pozoru zwykła szkoła, borykająca się z trudnościami, które są codziennością wielu innych szkół, z typowo nastoletnią, aczkolwiek bardzo ,,kolorową”, młodzieżą. Jednakże w jej murach zawiera się niezwykła historia, której początki pamiętają tylko najstarsi mieszkańcy Lubania. Historia ta bowiem sięga czasów tuż powojennych, a mianowicie roku 1946.

15 października 2016r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu obchodzić będzie jubileusz 70 – lecia Szkoły

 

To właśnie 70 lat temu, jeszcze w budynku przy ul. Spółdzielczej, swoją działalność rozpoczęła Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Dyrektorzy szkoły od samego początku budowali tradycję szkoły przygotowującej do zawodu, a kształcenie zawodowe już wkrótce stało się wizytówką placówki. Niemal każdy z kolejnych dyrektorów dokładał swoją cegiełkę, a mianowicie – nowy typ szkoły. A tych na przestrzeni lat było imponująco dużo, m.in.: Zasadnicza Szkoła Mechaniczno-Energetyczna, Technikum Mechaniczne dla Pracujących, Średnie Studium Ogólnorolnicze , Policealne Studium Ogrodnicze, Liceum Zawodowe,5 – letnie Technikum Włókiennicze, Mechaniczne i Gastronomiczne , Liceum Handlowe, Liceum Ogólnokształcące i Technikum Budowlane , Policealne Studium BHP, Liceum Profilowane. Z perspektywy czasu widać, jak spójne, choć przecież niejednokrotnie odległe w czasie, były działania dyrektorów, jednocześnie wiernych tradycji i idących z duchem czasu. Szkoła, jak to się mówi, miała szczęście do dyrektorów, a kierowali nią: Czesław Agasiński, Feliks Jasiak, Jan Nowacki, Bronisław Lica i Adolf Mikołajko (w latach 1946-60), Roman Janisz (1960-1963), Wacław Lesiak (1963 – 1969), Janusz Karpiński (1969 – 1973), Zbigniew Wachowski (1973-80),   Jerzy Siodłak (1980-1986), Józef Rajter (1986-1990) i Gerard Kempiński (1990-2001). Ich pasja i zaangażowanie przekładają się na dzisiejszy wizerunek i status szkoły.

Również obecna Pani Dyrektor Lidia Błażków, kierująca szkołą od 2001 roku, podtrzymuje zawodoznawcze tradycje szkoły ,a jednocześnie dostosowuje ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz oczekiwań uczniów. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, bo taką nazwę od roku 2002 nosi szkoła, funkcjonują następujące typy szkół:

- Trzyletnie Liceum Ogólnokształcące /innowacja pedagogiczna – przysposobienie wojskowe, ratownictwo medyczne i promocja zdrowia/

- Czteroletnie Technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik informatyk.

- Czteroletnie Technikum /realizacja programowo-organizacyjnej innowacji pedagogicznej pod nazwą zajęcia edukacyjne z przysposobienia wojskowego/

- Trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w zawodach zgodnych z klasyfikacją w szkolnictwie zawodowym.

Warto przyjrzeć się obecnej szkole, która rozwija się dynamicznie i z roku na rok umacnia swój wizerunek jako szkoły o charakterze innowacyjnym. A dzieje się tak z wielu powodów. Wpływ na to mają m.in. realizowane w Zespole nowatorskie działania dydaktyczno – wychowawcze. Są to różnorodne konkursy przedmiotowe, zawodowe i sportowo - obronne. Uczniowie, którzy biorą w nich udział, osiągają sukcesy w regionie, województwie i w kraju, a jednocześnie rozwijają swoje kompetencje oraz pasje. Kolejny czynnik to współpraca z wieloma instytucjami pozaszkolnymi, o czym świadczą m.in. podpisane nowe porozumienia z pracodawcami krajowymi oraz organizacjami i firmami zagranicznymi. I nie jest to współpraca widniejąca jedynie na papierze. Daje ona rzeczywiste i niezwykłe korzyści. Dzięki niej uczniowie uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach, kursach i warsztatach oraz stażach i praktykach zawodowych w kraju i za granicą. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Kto 15 października zawita w progi szacownej Jubilatki, na pewno więcej usłyszy o promach pasażerskich, Bolonii i Derry czy stażach u austriackich pracodawców. Nie mówiąc już w ,,fruwaniu w chmurach”, czyli kursie spadochronowym. Warto też podkreślić udział szkoły w wielu projektach, m.in. unijnych, które aktywizują zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Jedni i drudzy mają możliwość kreatywnego działania. A co dwie głowy, to przecież nie jedna. I jak się okazuje, udział w projektach przynosi wspaniałe efekty w postaci chociażby licznych certyfikatów i wyróżnień: Szkoła z Klasą, Szkoła Przyjazna Uczniom, Szkoła bez Przemocy, WF z Klasą, Szkoła Przedsiębiorczości, Einstein – każdy ma w sobie ukryty potencjał, EURO – Certyfikat Jakości, Wiarygodna Szkoła, Szkoła Dobrego Wychowania, Super Szkoła, Przyjazna Szkoła, Nauczyciel z Klasą, Uczniowie z Klasą, Bezpieczna Szkoła, Przyjaciel Lubańskiej Ekologii, Wyróżnienie Ministra Gospodarki.

To nie wszystko. Szkoła za kadencji Pani Dyrektor Lidii Błażków nawiązała również współpracę z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Dzięki niej możliwa stała się realizacja atrakcyjnej innowacji pedagogicznej , w ramach której młodzież kształcąca się w LO prooobronnym uczestniczy w obozach letnich i zimowych, współorganizowanych przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej "Commando" w Bolesławcu i 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. Tylko przyklasnąć takim inicjatywom.

Innowacyjność szkoły, pozytywna współpraca ze środowiskiem lokalnym i instytucjami pozaszkolnymi   oraz wyjątkowa dbałość o jakość nauczania i rozwój zainteresowań uczniów potwierdzają otrzymane przez Panią Dyrektor Lidię Błażków odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal ,,Pro Memoria”, Złoty Medal za Zasługi dla Straży Granicznej, Odznaka za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Odznaka Honorowa Sybiraka, Honorowa Odznaka Rzemiosła oraz ostatnio za owocną współpracę i zaangażowanie w działalność środowiskowo - rzemieślniczą - Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego.

Odznaczany był również sztandar szkoły: w roku 2006 - Odznaką Honorową Sybiraka przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie, a w roku 2011 - Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym Zwycięzcom 1945 przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Te niezwykłe odznaczenia są zasługą wszystkich, których los połączył z KZL-em. Ale ,,Serce szkoły stanowią - jak to podkreśla Pani Dyrektor Lidia Błażków - jej uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Osiągający sukcesy , realizujący się w pracy zawodowej bądź w zaciszu domowym, wspaniali, wartościowi ludzie, dzięki którym w szkole panowała i panuje niezwykle ciepła i przyjazna atmosfera”. I dodaje: ,,W tej szkole szczególnego znaczenia nabierają słowa pochodzące z jednej z najpiękniejszych książek – słowa z ,,Małego Księcia”: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. A my możemy tylko dodać: To, co z pozoru zwykłe, często okazuje się niezwykłe. Tak jak 70 – letnia historia z pozoru zwykłego KZL-u. Czyż nie jest niezwykła?